معرفی مناطق قبرس جنوبی(قبرس اروپایی)

پافوس PAPHOS :

پافوس با جمعیت کمتر از100 هزار نفر در جنوب غربی قبرس واقع شده و یکی از زیباترین مناطق جزیره محسوب می شود. قسمت اعظم جمعیت این شهر را انگلیسی ها تشکیل می دهند. علاوه بر آنها ، آلمانیها و مردمان اسکاندیناوی نیز در پافوس سرمایه گذاری کرده اند. یکی از دو فرودگاه بین المللی قبرس در این شهر قراردارد و ظرفیت جابجایی بالغ بر 3 میلیون مسافر را در هر سال داراست. پافوس دارای مکانهای تاریخی خیره کننده عهد یونان باستان است که یکی از مهمترین آنها “معبد پادشاهان” می باشد . بر اساس افسانه ها، پافوس محل تولد “آفرودایت” الهه عشق و زیبایی نیز هست. یکی از بزرگترین و زیباترین زمینهای گلف اروپا در پروژه ” آفرودایت هیلز” در پافوس قرار دارد. شهری گسترده در کنار دریای مدیترانه که از پنجره اتاق خود می توانید کشتی های زیبا یا قایق های کوچک ماهیگیری را در صبحگاه مه آلود بنگرید و با خود تکرار کنید: ” زندگی چه زیباست!

دومین شهر بزرگ جزیره قبرس با جمعیت 163,900 نفر می باشد. این شهر در امتداد ساحلی به طول 15 کیلومتر گسترش یافته که انبوهی از هتل ها و هتل آپارتمان ها در این امتداد توسعه یافته اند.
لیماسول تاریخی کهن داشته و پادشاهی آماتوس ( AMATHOS ) این شهر را مرکز حکومت خود قرار داده است. قلعه قرون وسطایی محل ازدواج ریچاردشیردل با ملکه برنگاریا در این شهر در این شهر قرار دارد. در غرب شهر به طرف پافوس پایگاه انگلیسی ها , دریاچه نمک و صومعه سنت نیکلاس قرار دارد. بندر اصلی جزیره یکی از پر جنب و جوش ترین شهرهای جزیره است. فستیوال های مختلف از جمله گل، شراب, کارناوال سالیانه نیز در این شهر برگزار می گردد و صنایع مختلف از جمله کارخانجات تولید سیمان , صنایع شراب سازی و غیره می باشد.

لیماسول LIMASSOL  :

ليماسول، پناهگاه بين المللي امن و مناسبی براي 12 ماه سال است كه مردمی از جوامع انگليسي ، روس و خاور ميانه در آن زندگي مي كنند . اين شهرباطروات و فرهنگي ، مركز تجارت بين الملل قبرس محسوب مي شود . بيش از 70 درصد شركتهاي خارجي و هتلهاي 5 ستاره از جمله Le Meridiem و Four Seasons  در ليماسول واقع شده اند .

 

12مدرسه بين المللي در جاي جاي شهر وجود دارد . دانشكده فني جديد قبرس با ظرفيت بيش از 8000 دانشجو در ليماسول قرار دارد.

 

دو پروژه مارینا به صورت همزمان در ليماسول در حال ساخت هستند تا جذابيت اين شهررا بيش از بيش  افزايش دهند . نوسازي بندر قديمي و مارینا و توسعه رستورانهاي جديد در مارینا براي قايقهاي تفريحي خصوصي با بهترين غذاها و نوشيدني ها و مراكز تفريحي از ديگر اقداماتي است كه در ليماسول در حال انجام است .

 

شبهاي ليماسول بسيار شلوغ و پرهياهو مي باشد تنوع رستورانها و كلوپهاي شبانه ، امكان تفريح براي هر ذائقه و با هر بودجه اي را امكان پذير ساخته است .

مركز خريد Tiffany ، نقطه عطفي براي مراكز خريد قبرس محسوب مي شود و درست كنار زمين گلف جديد قبرس واقع شده است .

با محدوديت ساخت و ساز در قبرس ، زمينها و املاك ليماسول كه در حاشيه دريا واقع شده اند بسيار ارزشمند اند .اين شهر مدرن در حال توسعه، مكان مناسبي براي بازگشت سرمايه سرمايه گذاراني است كه ليماسول را براي سرمايه گذاري برگزيده اند.

نيكوزيا :

نیکوزیا پایتخت قبرس است با جمعیت ۲۰۸٬۰۰۰ نفر اولین شهر بزرگ جزیره است. در قلب جزیره جای گرفته و تنها شهر اصلی غیر ساحلی قبرس می‌باشد.

در خلال جنگ میان ترک‌ها و یونانی‌های قبرس این شهر به دو نیمه تقسیم شده‌است، که بخش جنوبی موسوم به نیکوزیا در اختیار یونانی‌ها و بخش شمالی موسوم به نیکوزیای شمالی در اختیار ترک‌ها است.

نیکوزیای امروزی شهری مدرن و تمیز می‌باشد که ادارات دولتی، سفارتخانه‌ها، بسیاری از شرکت‌های خارجی، کالج‌های آمریکایی، دانشگاه قبرس و مرکز اقتصادی و تجاری کشور در آن جمع شده‌اند.

لارناكا :

لارناکا (Larnaca یا Larnaka) شهری است در ساحل جنوب شرقی کشور قبرس.

در زمان‌های گذشته نام این شهر Kition و یا در لاتین Citium بوده‌است.

واژه Kittim که در انجیل آمده است هرچند که از واژه Citium مشتق است اغلب به طور کلی برای کل قبرس به کار رفته و یا گاهی یهودیان آن را به معنی یونانیان و رومیها به کار برده‌اند.

بزرگ‌ترین فرودگاه این کشور، فرودگاه بین‌المللی لارناکا در این شهر قرار دارد.